Wolkenstein-kastély - Kállósemjén - KASTELYOK.COM

Wolkenstein-kastély

A kastély szecessziós stílusban, feltehetően a századfordulón épült. Építőjét nem ismerjük, de történetéről sokat tudott mesélni Csernus Emilné Páll Magdolna, aki 1929-1934 között, mint szakácsnő szolgált a grófnál. Tudomása szerint a kastélyt egy nőtlen báró építette, akinek azonban volt egy törvénytelen fia. A báró halála után a cigány grófként emlegetett fia örökölte a kastélyt, amin 1919-ben túladott. A vevő gróf Wolkenstein Oswald császári és királyi kamarás volt.
III. Ferdinánd császár 1648-ban egy bodrogkeresztúri birtokot ajándékozott Rákóczi Györgynek, akinek Júlia leányát gróf Wolkenstein Paris vette feleségül. Egyenes ági leszármazottak gróf Wolkenstein Oswald, aki 1843-ban, Bécsben született. Az ifjú gróf katonai iskolát végzett, a soproni ezrednél szolgált egy ideig. Családi örökség révén reá szállott a bodrogkeresztúri uradalom, ekkor odaköltözött, majd megnősült, feleségül vette Schaftgotsche Mária grófnőt. Kitűnt gazdasági tevékenységével, új növény- és állatfajták meghonosításával. De a katonasághoz is vissza-visszatért. Szinte minden csatában részt vett: 1866-os porosz háborútól kezdve az 1914-es világháborúig. Fia, ifj. Wolkenstein Oswald gróf szintén katonai pályára lépett, huszárfőhadnagyként a világháborúban (1915-ben) esett el. Az idős gróf egyetlen gyermekét vesztette el. Vagyona is megcsappant. Birtokainak egy részét eladta, megvette a kállósemjéni kastélyt, majd 1919-ben feleségével együtt ide költözött.
Wolkenstein gróf kastélyát kívül-belül helyrehozatta, mind a tizenegy szobát berendeztette. Ekkor már 76 éves volt, nyugalmas életre vágyott. Azonban a grófnő néhány évvel később meghalt, így háta az öreg gróf kissé összeroskadva, egyedül maradt. Ezután csak kocsikázott, mint mondják, gyakran hátraültette kocsisát, Reha Mihályt, s maga hajtotta a lovakat. Hetente többször is elkocsikázott Nagykállóba, ilyenkor a kaszinóban töltött néhány órát. Csupán tőszomszédjával, Kállay Miklóssal és családjával tartott baráti kapcsolatot, kölcsönösen meglátogatták egymást. Főleg németül társalogtak, mivel a gróf törte a magyar nyelvet. Helyi elképzelések szerint a gróf két távoli rokont vett magához házvezetőnőnek, illetve szakácsnőnek, mindkettőjüknek kijárt a madám megszólítás. Valószínűleg Bellovits Emmára és Szabolcsi Károlynéra (Anasztázia) vonatkozott. Bellovits Emma a Pozsony megyei Malacka községbe, a Szabolcsi házaspár, pedig Mándokra való volt.Gróf Wolkenstein Oswald 1937. augusztus 10-én, 94 éves korában halt meg. A római katolikus gyászszertartás után holttestét Göncruszkára szállították és a családi sírboltba helyezték, felesége mellé. A gróf távozásával megszűnt az élet kállósemjéni kastélyban.
Forrás: Geocaching



Saját tapasztalataink

2018 márciusában készítettük képeinket. A kastélyt az utóbbi 2 évben gyönyörűen felújították. A felújítás után az épületben kiállítási tér, turisztikai információs iroda, étterem, a pincében borkóstolás, vadászterem jött létre. Nem mellékesen a település önkormányzatának és közösségi alkalmainak is helye lesz a kastélyban.


Megtekintések száma: 5213