Podmaniczky-Vigyázó-kastély - Budapest XVII. Kerület - KASTELYOK.COM

Podmaniczky-Vigyázó-kastély

Az épületegyüttes a nyugat-keleti irányban húzódó Pesti út déli oldalán helyezkedik el. Építtetője báró Bujanovszky Elek tábornok volt, Podmaniczky Erzsébet férje. Ők a környékbeli földjeiken az elsők között próbáltak Magyarországon burgonyát termeszteni az 1750-es, 1760-as években. Ekkor építtették a kastélyt is, ahol aztán állandó jelleggel éltek. Bujanovszky 1799-es halálával a kastélyt a Podmaniczky család vette birtokba. Podmaniczky János költözött ide és lett kedvenc lakhelye; saját birtokait innét igazgatta. Az 1838-as pesti árvíz idején az áradás elől menekülőknek adott szállást a kastélyában. Podmaniczky egyik lányát, Zsuzsannát 1864-ben vette feleségül gróf Vigyázó Sándor, aki révén végül 1873-ban egyesült a két család. A kastélyt is ekkortól hívták Podmaniczky-Vigyázó-kastélynak. Udvari homlokzatát 1910-ben alakították ki neobarokk stílusban. Vigyázó Sándor végrendeletében minden vagyonát a Magyar Tudományos Akadémia javára hagyta, ami ellen egyetlen fiának, Vigyázó Ferencnek nem volt kifogása apja 1925-ös halálát követően. Ennél fogva mikor Ferenc 1928-ban meghalt, gyermeke nem lévén a kastély az MTA tulajdonába került; a végzést azonban Sándor leánygyermeke és néhány oldalági örökös is megtámadta (lévén a teljes vagyon ezzel együtt közel 20 millió koronára rúghatott), így ténylegesen csak annak lezárulta után lett az Akadémia tulajdona a környező birtokokkal együtt. Utóbbiak felparcellázásából született két mai városrész is: Régiakadémiatelep illetve Akadémia újtelep. Az épület a második világháborúban a frontvonalak közelsége miatt előbb a katonák, majd a lakosság fosztogatásának áldozata lett. A háború után a szocialista rendszer a többi kastélyhoz hasonlóan államosította, belső terét durván, az eredeti kialakítást teljesen figyelmen kívül hagyva átalakította és szociális otthonokat létesítettek benne. A rendszerváltás idején már gazdátlanul állt, 1990-ben tulajdonos nélkül maradt. A kerületi önkormányzat a helyzetet felismerve sikeresen (és ingyen) megszerezte a kastélyt ám felújítására sem akkor, sem pedig később nem volt pénze. 1996-ban vandálok betörtek az épületbe és felgyújtották; a tető szinte teljesen leégett; az épület többi részét a tűzoltáskor használt víz tette tönkre. Forrás: Podmaniczky-Vigyázó-kastély


Saját tapasztalataink

2015 januárjában jártunk itt. A kastélyt gyönyörűen felújították, habár kívül a minőségbe helyenként bele lehetne kötni, mert az átadás után 1-2 évvel néhány helyen vizesedés, beázás látszik, ez nem igazán jó dolog, ettől függetlenül nagyon szép az épület.
Belül a kivitelezés minőségi, nagyon szép. Nekem a csillárok nagyon tetszettek, egyik szebb, mint a másik. A kastélyban gyakorlatilag semmi különös látnivaló nincs, gondolok itt berendezési tárgyakra vagy bármilyen kiállításra, de rendezvények megtartására kibérelhető és az oldalsó épületben a tervek szerint nemsokára egy kávézó fog megnyílni. Csak úgy bemenni, körbenézni, látogatni az épületet nem lehet. Több információ, esetleg rendezvényre való bérléssel kapcsolatos elérhetőségek a kastély saját honlapján találhatóak.



Esküvő megrendezésére alkalmas helyszín




Megtekintések száma: 5706